A nők ma már rengeteg fogamzásgátlási módszer közül választhatnak, mégis csak nagyon kevesen vannak tisztában a lehetőségeikkel és azzal, hogy melyik a legmegfelelőbb módszer számukra.
Fogamzásgátló tabletta
Magyarországon jelenleg ez a legelterjedtebb módszer. Azt viszont kevesen tudják, hogy ezek a tabletták hormontartalmuk révén befolyásolják a szervezet élettani folyamatait, ezért van, akinek kifejezetten ellenjavallt. Két féle tablettát kell megkülönböztetnünk, az egyik a kombinált (ösztrogént és progeszteront tartalmaz) a másik a csak progeszteron tartalmú, ún. minipill. Az ösztrogén meggátolja a tüszőérést, azonban a szervezet egészére is hatással van. Befolyásolja a máj működését, a véralvadási faktorok, vércukor és vérzsír szintjét, ill. más hormonok szintjét is a vérben. Szedése kifejezetten ellenjavallt tehát:
- Májbetegségekben, mivel ezen hormonok lebontása a májban történik.
- Családban előfordult keringési rendszert érintő betegségben vagy daganatos megbetegedésben.
- Ha dohányzik, mivel növeli a vérrögképződés esélyét.
- Magasvérnyomás- betegségben, mivel emelhetik a vérnyomást.
- Autoimmun betegségekben (különösen SLE-ben), mivel az immunológiai folyamatokat befolyásolja.
- Vérzsír zavarokban, mivel a kóros lipidszinteket tovább rontják.
- Laktózintolerancia esetén, mivel a tabletták laktózt tartalmaznak.
- Ha a közeljövőben gyermeket tervez, mivel abbahagyása után post-pill amenorrhea alakulhat ki, mely akadályozhatja a gyermekvállalást.
- Több szexuális partner esetén, mivel nem védenek a szexuális úton terjedő fertőzésektől.
- Tisztázatlan eredetű hüvelyi vérzés esetén.
- Ha a tabletta pontos szedése nem kivitelezhető, szintén nem ajánlott.
Tudni kell, hogy a hatása sem 100%, a WHO adatai szerint az első évben 100 nőből 1-9 esik teherbe tabletta szedése mellett.
Helyi hormontartalmú fogamzásgátló eszközök (pl. hüvelygyűrű, hormon tartalmú IUD)
A hüvelygyűrű ösztrogént és progeszteront is tartalmaz, a spirál progeszteront. Bár a szervezetre mindkettő használata sokkal kisebb hormontermelést jelent, mivel helyileg kibocsátott hormonokról beszélünk, arról azért sokan megfeledkeznek, hogy a trombózis kockázatát még így is növelik (dohányzás során pedig a kockázat tovább nő)! Tehát kifejezetten ellenjavallt annak:
- akinek családjában előfordult visszeres vagy szív-és érrendszeri megbetegedés.
- Akinek fokozott fogékonysága van fertőzésekre, vagy fennálló hüvelyi fertőzése van.
- Nem szabad elfelejteni, hogy ezek a módszerek szintén nem védenek a szexuális úton terjedő fertőzésektől, ami pedig ezen eszközök viselésénél még nagyobb kockázatot jelent a súlyosabb kismedencei fertőzésekre!
- A méhnyak vagy a méh különböző rendellenességei esetén.
- Ha a méhnyakában sejteltérés, daganat vagy rákgyanús elváltozás található.
Hormontartalmú tapaszok, implantátumok, depo injekció
Ezek a készítmények mesterséges progeszteron tartalmaznak. Alkalmazásuk során 100 nőből évente 1-9 esik teherbe, tehát nem 100%-ban védenek. Alkalmazásuk nem javasolt, ha:
- a családban előfordult daganatos vagy szív- és érrendszeri megbetegedés, mivel növeli ezen betegségek kockázatát.
- Elhagyásukat követően akár fél éves menstruáció kimaradás (post-pill amenorrhea) is kialakulhat, ami megnehezíti a gyermekvállalást.
- A Depo- injekció alkalmazása során jelentős csontsűrűség csökkenést tapasztaltak, ami pedig csontritkuláshoz vezet.
Spermicidek
1 éves alkalmazása során 100 nőből 28 esik teherbe. A fertőzésektől szintén nem védenek.
Hüvelytampon vagy szivacs
Használata során 100 nőből évente 12-24 nő esik teherbe. Kiegészítő védekezést kell alkalmazni a fertőzések elkerülése miatt.
Kondom
Hatékonysága a szivacséval megegyező, viszont ez az egyetlen módszer, mely hatékonyan véd a szexuális úton terjedő fertőzésektől!
Hormonmentes méhen belüli eszközök
Ma már nem szült nőknek sem jelent kockázatot az alkalmazásuk, hiszen léteznek olyan eszközök (pl. a rézgyöngy) melyek a méh üregének alakjához maguktól igazodnak, így nem jelentenek veszélyt a későbbi gyermekvállalásra. Nem javasolt viszont azoknak, akik:
- hajlamosak nemiszervi fertőzésekre,
- fennáll a méhnyak vagy a méhdaganatos elváltozása,
- vagy a méhnyak egyéb rendellenességei esetén.
Összefoglalásként:
A jelenleg létező egyetlen 100%-os védelmet nyújtó fogamzásgátlási módszer az önmegtartóztatás. Ha ez azonban nem lehetséges, a leghatékonyabb módszer az óvszer és valamilyen méhen belüli eszköz együttes használata. A méhen belüli eszköz kiküszöböli az óvszer hibalehetőségét, míg a kondom véd a fertőzésekkel szemben. A jó fogamzásgátló megválasztását anamnézis és laborvizsgálatok előzik meg. Az alkalmazott módszert pedig célszerű az életmódtól, kortól, aktuális egészségi állapottól függően fél- egy évente felülvizsgálni!