Amint beköszönt a hideg, gyakran nedves, ködös téli időjárás, azonnal a meleg ruhák után nyúlunk. Előkerülnek a sapkák, sálak és sok esetben a kesztyűk is, arról azonban hajlamosak vagyunk megfeledkezni, hogy a bőrünk még így is, a meleg ruhák ellenére is hatalmas igénybevételnek van kitéve a téli hónapokban, ezért ilyenkor fokozottabb figyelmet kell fordítanunk a megfelelő bőrápolásra.
Arcápolás télen
Hacsak nem viselünk az egész arcot eltakaró ruhaneműket, arcbőrünk folyamatosan ki van téve a téli időjárás viszontagságainak. Ezekben a hónapokban érdemes kicsit felújítani arcápolási rutinunkat, hiszen a nagyobb igénybevétel miatt több törődést igényel a bőrünk. Önmagában a hideg, szeles időjárás sem tesz jót arcbőrünknek, azonban az, hogy a hidegről leggyakrabban egy fűtött, száraz levegőjű helyiségbe lépünk be, erősen szárítja a bőrt, ezért nagyon fontos a megfelelő hidratálás. Télen érdemes zsírosabb vagy olajosabb állagú arckrémeket használnunk, mint a melegebb hónapokban, valamint kerülni a szárító hatású arcápoló termékek használatát. Ha például alkoholtartalmú arclemosót használunk, télen érdemes azt alkoholmentes termékkel helyettesíteni. Ez lehet akár egy természetes összetevőket tartalmazó szappan vagy micellás víz is.
Amikor téli arcápoló krémet választunk, érdemes glicerin tartalmú terméket keresnünk, mivel a glicerin segít a bőrnek megőrizni rugalmasságát, szépségét és ellenálló képességét. Valamint választhatunk esszenciális zsírsavakat és vitaminokat tartalmazó krémeket is, az E-vitamin például gyulladáscsökkentő hatásával járul hozzá bőrünk szépségének megőrzéséhez. Az olaj bázisú krémek is megfelelő védelmet nyújthatnak, hiszen védenek az időjárás okozta kellemetlenségektől, mivel védőréteget képeznek a bőrön, ami segít tovább megőrizni bőrünk hidratáltságát. Az avokádó-, kókusz-, mandula- és ligetszépe-olaj, mind-mind olyan tápláló összetevőket tartalmaznak, amelyek hozzájárulnak bőrünk egészségének megőrzéséhez. Hasonlóan körültekintő ápolást igényelnek ajkaink is, így fontos, hogy naponta többször használjunk ajakápoló készítményeket.
A hidratálás mellett fontos a napfénytől való védelem is. A napsugarak télen is árthatnak bőrünknek, főleg, ha a tiszta hóról visszatükröződve több irányból is érik arcunkat, ezért télen is elengedhetetlen, hogy ha kimegyünk a szabadba, 30 perccel indulás előtt bekenjük arcunkat és – amennyiben nem húzunk kesztyűt – kezeinket széles spektrumú fényvédő krémmel. Valamint, ha napos időben hosszabb ideig tartózkodunk a szabadban, érdemes napszemüveget viselnünk, ezzel védve a szemünket és a szem környéki érzékeny bőrfelületeket is.
Testápolás
Akárcsak az arckrémek esetén, a testápolók tekintetében is érdemes magasabb zsír- vagy olajtartalmú készítményeket használnunk, hogy bőrünk megfelelően hidratált maradjon. A téli hónapokban használhatunk testvajakat is, amelyek magas olajtartalmuk mellett magas vajtartalmukkal teszik simává és ellenállóvá a bőrt. Emellett nem szabad megfeledkeznünk kezeink ápolásáról sem. Napközben – akár többször is – használjunk kézkrémet! Ez természetesen nem váltja ki a kesztyű viselését, tehát még akkor is, ha úgy érezzük, hogy nincs rá szükségünk és nem fázik a kezünk, viseljünk kesztyűt! Kezünk bőre vékonyabb, mint a test más területein, és kevesebb faggyú-miriggyel is rendelkezik, így könnyen kiszáradhat a szeles, hideg téli időben. Ezért a rendszeres hidratálás mellett fontos, hogy kesztyűvel fedjük el ezt az érzékeny bőrfelületet, ha hosszabb ideig kint tartózkodunk.
Mire figyeljünk még
Bár télen hazaérkezve jól esik átfagyott végtagjainkat egy kád forró vízben felmelegíteni, vagy egy forró zuhanyt venni, azt azonban sokan nem tudják, hogy ezzel ártunk a bőrünknek. Bőrünk lipidrétege megsérülhetnek a túl forró víz hatására, így nem szabad túlzásba esnünk. Bármennyire fázunk is, vagy úgy érezzük, át vagyunk fagyva, forró víz helyett csak kellemesen meleg vízben fürödjünk! Tehetünk a fürdővízbe illóolajakat is, amelyek segítenek puhává varázsolni a bőrt, vagy választhatunk egy meleg zuhanyt a hosszú fürdőzés helyett.
A lakás párásításával is segíthetünk bőrünknek, hiszen ez segít megelőzni a kiszáradást. Mivel a fűtési szezonban a lakás levegője a szokásosnál is szárazabb, egy párásító készülék segítségével érhetjük el az ideális, 40-60% közötti páratartalmat, ami már nem viseli meg bőrünket, így segít az egészséges és szép bőr megtartásában a téli hónapokban is. Ha nem szeretnénk ilyen készülékbe beruházni, már egy kisebb párologtató edénnyel is sokat segíthetünk, vagy felhelyezhetünk egy hőálló edényt a radiátorra és ebbe tölthetünk egy kis vizet a levegő páratartalmának növelése érdekében. Ha szeretnénk, illóolajakat is használhatunk, ami nyugtató hatással lehet ránk, vagy egyszerűen csak kellemes illatúvá varázsolja lakásunkat.
Étkezés télen
A hidratálás első és legfontosabb lépése a megfelelő mennyiségű víz fogyasztása. A melegebb hónapokban is elengedhetetlen, hogy sok vizet fogyasszunk, télen azonban hajlamosabbak vagyunk megfeledkezni róla, ezért nagyon fontos, hogy ilyenkor még inkább figyeljünk a megfelelő mennyiségű vízbevitelre.
Sok tápanyagot bevihetünk az étkezés során is, amelyek segítenek szépen és egészségesen tartani bőrünket. Az egyik ilyen tápanyag a béta-karotin, amely minden narancssárga zöldségben és gyümölcsben, így a sárgarépában, a narancsban, az édesburgonyában, a sütőtökben, vagy a szárított sárgabarackban, és mangóban is megtalálható. A béta-karotin az A-vitamin legfontosabb forrása, amely vitamin pedig a bőr egyik fontos tápanyaga, hiányában a bőr kiszárad, ezért elengedhetetlen a szép és egészséges bőr megőrzéséhez. Egy másik nagyon fontos vitamin a téli hónapokban a C-vitamin, amely feszessé és rugalmassá varázsolja bőrünket. Emellett az UV sugárzástól is védi a bőrt és a kollagén képzésben is fontos szerepe van. Bár a legtöbben étrendkiegészítők formájában szednek C-vitamint, természetes forrásokból is könnyedén hozzájuthatunk akár a leghidegebb hónapokban is. Fogyasszunk sok citrusfélét, kivit, vagy akár fagyasztott – nem idény – bogyós gyümölcsöket. Ezen kívül akár a savanyú káposzta, de még a petrezselyem fogyasztásával is C-vitaminhoz juthatunk. Hideg téli estéken bátran facsarjunk citromot vagy narancsot meleg, de nem túl forró teánkba, ezzel is növelve a C-vitamin bevitelt.
Az A- és C-vitamin is antioxidáns hatású, emellett azonban más forrásokból is bevihetünk szervezetünkbe antioxidánsokat. A kurkuma például szintén jótékony hatással van bőrünkre, gyulladáscsökkentő hatásával segít megőrizni bőrünk egészségét. Akár fűszerként is használhatjuk, de a teánkba is keverhetünk belőle egy kis kanállal. A legtöbb antioxidáns az áfonyában található, így akár vörös- akár fekete áfonyát fogyasztunk, azzal segítünk megőrizni bőrünk fiatalságát. Az antioxidánsok ellensúlyozzák a szervezetünkben található szabadgyököket, amelyek károsítanák bőrünket, így télen is érdemes antioxidánsokban gazdag ételeket fogyasztanunk.
Mikor kérjük szakértő segítségét
Ha a bőrünk különösen érzékeny vagy problémás, érdemes bőrgyógyászhoz fordulnunk, aki segíthet nekünk nem csak a téli hónapokra, hanem minden évszakra megfelelő bőrápolási rutint kialakítani, és megtalálni a számunkra legmegfelelőbb termékeket, készítményeket. Ezt természetesen akkor is megtehetjük, ha egyébként egészséges, szép a bőrünk, hiszen még ebben az esetben is hasznos tanácsokkal láthatnak el minket, vagy megerősíthetnek abban, hogy a megfelelő típusú termékeket használjuk.
Ha télen oly mértékben kiszárad a bőrünk, hogy az már tartós fájdalommal, esetleg sebesedéssel jár, mindenképp érdemes szakemberhez fordulnunk. Ugyanígy ha folyamatos viszketést tapasztalunk, vagy test szerte megjelenő száraz foltokat veszünk észre magunkon, indokolt egy bőrgyógyász szakvéleményét kérnünk.