Hogyan befolyásolja az időjárás illetve egyes tevékenységek a havonta jelentkező hangulatváltozásokat, és mikor tanácsos orvoshoz fordulni?
Sok nő számol be a havi ciklusával kapcsolatos hangulatváltozásokról, és 3-9 százalékuk menstruáció előtt rossz közérzetről (premenstruációs diszfória) panaszkodik, ami gyakran jár súlyos depressziós tünetekkel.
A premenstruációs diszfóriában szenvedők általában nyáron jobban érzik magukat, mint télen. Ennek egyrészt az lehet az oka, hogy a fény jótékonyan hat a hangulatra és csökkenti a depressziót, másfelől nyáron több lehetőség nyílik a mozgásra, testedzésre. A szezonális hangulatváltozásokat átélőknél az ösztrogén és progeszteron hullámzása miatt a napi biológiai ritmus is szerepet játszik.
Ha egy nő nem tudja eldönteni, hogy hangulatváltozásai vagy depressziója a menstruációs ciklusához kötődik-e, jó, ha három hónapon át naplót vezet. Sokan azt hiszik ugyanis, hogy premenstruációs tünetegyüttesük van, holott lehet, hogy hangulatváltozásuknak semmi köze a havi ciklushoz.
Ezért ajánlatos, hogy napi bontásban jellemezze a hangulatát – feldobott, nyomott, vidám, szomorú, fáradt, eufórikus, dühös, ingerlékeny vagy fáradt. Fontos, hogy az egyes napokat vegye számításba, és ne figyelje, hogy hol tart a ciklusa, ez ne befolyásolja.
Ha a jó vagy rossz hangulat valóban a havi ciklushoz kötődik, tegye fel magának az alábbi kérdéseket:
- Pusztán ingerlékeny, vagy komoly jelenetekre kerül sor a családban?
- Képtelen örömet találni a munkában vagy a családi életben ilyenkor?
- Néha már enni, aludni sem tud rendesen?
- Súlyos szorongás és önkritika gyötri?
- Vannak-e morbid gondolatai, foglalkozik-e a halállal, van-e netán halálvágya van?
A premenstruációs diszfóriának többféle kezelése is van:
Antidepresszánsok
Az ún. SSRI-ket (szelektív szerotonin újrafelvétel-gátlókat) a ciklus 14. napján kell elkezdeni szedni, és a vérzés jelentkezésekor hagyja abba. A hatásra általában néhány hetet várni kell.
Kognitív viselkedésterápia
Ennek során elsajátíthatja a havi ciklushoz köthető depresszió és a hangulatváltozások kezelésének technikáját. Fontos, hogy kímélje magát, ne tervezzen szoros határidőket, és iktasson be időt masszázsra, jógára. Készítsen előre listát azokról a tevékenységekről, amelyeket valóban örömmel végez, és a depressziós időszakban foglalkozzon ezekkel, még ha nehezére esik is.
Fényterápia
Vizsgálatok bizonyítják, hogy a természetes fényt imitáló fényforrások biokémiai változásokat idéznek elő az agyban, ami javítja a hangulatot. Ez a módszer segíthet a premenstruációs diszfória esetében is.
Bármelyik kezelés segít, fontos, hogy tüneteit vegye komolyan, ne intézze el egy legyintéssel, hogy ez csak premenstruációs szindróma.