Számos olyan rossz szokása van a nőknek, amivel csak ártanak az intim testrészüknek. Ezen szokásokat sorolja fel a cikk és megfelelő ápolásról nyújt felvilágosítást.
1) Az intim higiéniában különösen igaz, hogy a kevesebb több
Nagyon sok nő nem tudja, vagy egyszerűen nem hiszi el, de a hüvely öntisztító. A hüvelynek természetesen savas a kémhatása, ami az ott élő, jótékony baktériumoknak kedvez, a káros kórokozóktól pedig megvéd. Ha mindenféle kemikáliákat, antibakteriális szappanokat, törlőkendőket alkalmaznak, az nagyon könnyen felboríthatja az érzékeny egyensúlyt, ami például kedvez a gombás fertőzés kialakulásának.
2) Panaszok esetén nem megoldás a túlzott tisztálkodás
Sok nő beleesik abba a hibába, hogy ha valamilyen panaszt (hüvelyi kellemetlen szagú folyás, viszketés) tapasztal, úgy érzi, hogy ez azért van, mert nem figyelt eléggé magára, és ezért megpróbálja mindenféle kozmetikai termékkel elmulasztani a tüneteket. Pedig a túlzott tisztítás szárítja a bőrt, felborítja az egyensúlyt, és így csak ront a helyzeten, ami egy ördögi körhöz vezet.
3) Az antibiotikum a hüvelyflórára is hat, de a kellemetlen tünetek megelőzhetőek
Szintén sokan nem tudják, de antibiotikum terápia után, illetve közben – ugyanúgy ahogy probiotikumot szedünk, hogy a bélflórát helyreállítsuk – ajánlott egy hüvelyi probiotikumkúrát is végig csinálni. Ezek a készítmények vény nélkül is beszerezhetőek a patikákban. Így könnyedén elkerülhető az antibiotikum kezelés után gyakran tapasztalt gombás fertőzés.
4) Hogyan kellene? Hogyan egészséges?
Az intim higiénia nagyon fontos a külső nemi szervek területén. Az itt található bőr ugyanis sokkal érzékenyebb, ez vékonyságának, illetve a nagy szőrtüszőknek köszönhető, ahova sokkal könnyebben bejutnak a baktériumok. Ezt a területet a brit Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (RCOG) ajánlása szerint napi egyszer, meleg vízzel, esetleg hipoallergén, savas pH-jú, folyékony tisztító géllel ajánlott tisztítani. Kádfürdő helyett inkább a zuhanyzást válassza.
Ezen kívül fontos, hogy kerülje bármilyen parfüm, dezodor, illetve púder használatát az intim területen, mivel ezek könnyen irritálhatják a bőrt. A kellemetlen illatok többsége ugyanis nem is a hüvelyből, hanem a belső combból és a hajlatokból származik. Az egészséges testsúly, illetve a rendszeres testmozgás egyéb, jól ismert jótékony hatásain kívül is segíthet megelőzni a kellemetlen szagokat. Esettanulmányok támasztják alá, hogy az intim törlőkendők összetevőik közt megtalálható, úgynevezett poliaminopropil-biguanid, akár súlyos kontakt bőrgyulladást is okozhat.
5) Intimhigiénia és alsónemű
A neves amerikai Mayo Clinic ajánlásai szerint az a legegészségesebb, ha kerüli a divatos, műszálas alsóneműket, tangákat, és a szűk hálóruházatokat; a legmegfelelőbb, ha fehér, kényelmes pamut alsóneműket választ inkább. Az alsóruházatot a többi ruhától külön, kímélő mosással mossa. Tisztasági betét helyett inkább tampont, vagy intimkelyhet használjon, és ezeket a megfelelő időközönként cserélje.
Minden további kérdésével bátran forduljon nőgyógyászához.
A cikkhez használt források:
Mayo Clinic Health System (2016): You don’t need fancy products for good feminine hygiene
Women’s Health (2017): Role of female intimate hygiene in vulvovaginal health: Global hygiene practices and product usage
Wiley Online Library (2014): Contact urticaria syndrome caused by polyaminopropyl biguanide in wipes for intimate hygiene
Cottrell BH. (2010): An updated review of of evidence to discourage douching. MCN: The American Journal of Matern/ Child Nurs . 102–107.